(Pra)wyborcze tendencje

Studenci Wydziału Politologii UMCS już wybrali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Choć na razie tylko w prawyborach, zorganizowanych dziś przez Politologiczne Koło Naukowe (dziękuję Marcin za dostarczenie wyników). Ilość osób, które oddały głos w dzisiejszych prawyborach (ok. 230 studentów) jest zbliżona do liczby osób które wybierają partie w sondażach robionych przez profesjonalne sondażownie (ostatnio ok. 300-400 ankietowanych).

A oto pełne wyniki dzisiejszych prawyborów:

WYNIKI PRAWYBORÓW
STUDENTÓW WYDZIAŁU POLITOLOGII
1. KW Unia Polityki Realnej – 7%

2. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 5%

3. KW Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – 0%

4. KW Polska Partia Pracy – 0%

5. KW Libertas – 2%

6. KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy – 6%

7. KKW Porozumienie dla Przyszłości Centrolewica – 18%
(PD + SDPL + Zieloni 2004)

8. KW Prawica Rzeczypospolitej – 3%

9. KW Platforma Obywatelska RP – 49%

10. KW Prawo i Sprawiedliwość – 9%

FREKWENCJA: 22%

Wyniki niektórych komitetów są identyczne jak w ogólnopolskich sondażach. Dotyczy to Samoobrony, PSL, PPP, Libertas, SLD i PO.

Słabiej niż w sondażach wypadło PiS – dlatego że głosowali ludzie młodzi, wśród których niewielu popiera formację braci K. Lepiej niż według badań opinii publicznej wypadła Prawica Rzeczypospolitej – najpewniej dzięki temu że jej lider na Lubelszczyźnie jest także wykładowcą na Wydziale Politologii UMCS. Dobre wyniki zanotowały także UPR i PDP – zapewne z tych samych powodów, z których PiS miał tak mizerny wynik.

Moim skromnym zdaniem takie prawybory są bardziej miarodajne (choć dotyczą tylko jednej grupy społecznej – studentów) niż ogólnopolskie sondaże. Weźmy na przykład frekwencję – 22% w prawyborach – nie pokryła się z tą w ogólnopolskich sondażach (60%), ale była zbliżona do prognoz Eurobarometru. Jak się państwu wydaje która liczba jest bliższa frekwencji, jaką osiągniemy w dniu 7 czerwca?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.