Bazując na doniesieniach lokalnych mediów, postanowiłem pokusić się o wypisanie listy polityków, którzy będę znajdować się na czołowych miejscach list wyborczych poszczególnych partii w okręgu obejmującym Lublin.
PIS (obecnie 7 posłów)
Liderem listy będzie Stanisław Michałkiewicz lub Elżbieta Kruk. Na dalszych miejscach znajdą się pozostali posłowie partii z mijającej kadencji: Lech Sprawka, Małgorzata Sadurska, Jarosław Żaczek, Gabriela Masłowska, Jarosław Stawiarski. Prawie na pewno z listy PiSu w tym okręgu wystartuje Zdzisław Podkański ze Stronnictwa Piast (które niedawno podjęło uchwałę ws współpracy z PiSem w wyborach parlamentarnych).
PO (4 posłów)
W przypadku tej partii wszystko wydaje się być już jasne. Na kolejnych miejscach znajdą się: 1. Magdalena Gąsior-Marek, 2. Henryka Strojnowska, 3. Włodzimierz Karpiński, 4. Joanna Mucha, 5. Wojciech Wilk, 6. Maciej Kulka. Sprawa „wydaje się” być jasna, bo niektórzy działacze liczą na to, że Donald Tusk zmieni lidera listy.
PSL (2 posłów)
Ludowcy już ustalili pełne listy wyborcze na Lubelszczyźnie. Na najwyższych miejscach znajdą się: 1. Krzysztof Hetman, 2. Jan Łopata, 3. Marian Starownik, 4. Hanna Czerska-Gąsiewska, 5. Henryk Smolarz. Kobiety zajmują połowę miejsc na liście, ale w pierwszej dziesiątce jest tylko jedna. Pełną listę kandydatów PSL zamieścił na swojej stronie Dziennik Wschodni.
SLD (1 poseł)
1. Jacek Czerniak, 2. Kazimiera Goławska, 3. Maria Szyszkowska, 4. Stanisław Mazur, 5.Adam Kufel, 6. Anna Jabłońska-Chmielewska. Kolejni kandydaci zostaną rozmieszczenie w porządku alfabetycznym. Wojewódzkie władze partii nie umieściły na liście Grzegorza Kurczuka (w ostatnich wyborach zdobył ponad 12 tys. głosów) z obawy że może mieć lepszy wynik od lidera listy i tym samym zabrać jedyny mandat poselski, jaki SLD przewiduje zdobyć w okręgu lubelskim. Młode pokolenie na liście będzie reprezentował Karol Inglot – wiceprzewodniczący młodzieżówki w województwie lubelskim.
PJN (1 poseł)
Nic nie wiadomo jeszcze na temat potencjalnych kandydatów partii PJN. Naturalnym liderem wydaje się być szef partii w regionie lubelskim oraz poseł Zbigniew Wojciechowski. Inny znany lubelski działacz PJN Paweł Policzkiewicz zaprzeczył dziennikarzom, jakoby miał kandydować w jesiennych wyborach.
Ruch Palikota
Również tutaj nie wiadomo, kto będzie liderem listy wyborczej. Pełnomocnikiem Ruchu Palikota w Lublinie jest pan Zbigniew Szewczyk – działający w Radzie Dzielnicy Czechów Południowy (w ostatnich wyborach kandydował do Rady Miasta Lublin z listy PO, zdobywając 113 głosów).
Pozostały plankton polityczny
Mniejsze ugrupowania również próbują się przygotowywać do wyborów. 2 lipca w Lublinie odbędzie się regionalna konwencja Prawicy Rzeczypospolitej. W wyborach ma wystartować wspólnie z UPR-em, które w Lublinie ma garść zwolenników, a lokalnym liderem jest Marian Kowalski (w zeszłym roku startując z PiSu do Rady Miasta Lublin zebrał 92 głosy). Na liście Polskiej Partii Pracy znajda się zupełnie nieznani działacze związków zawodowych Zofia Wach, Szymon Martys oraz Zofia Szulej. Swój udział w wyborach zapowiadają lubelscy działacze Partii Regionów – pewnie jak zwykle na zapowiedziach się skończy. Nic nie słychać o przygotowaniach do wyborów w Lublinie Kongresu Nowej Prawicy (partii Janusza Korwin-Mikke).