Czy państwo pozostaną obojętni na tę niesprawiedliwość społeczną i dyskryminowanie młodych ludzi w polityce?
Według danych GUS z 30 czerwca 2004 roku (tutaj źródło) liczba młodych polek i polaków, poniżej 30 roku życia stanowi 43,09% populacji całego kraju, natomiast w wieku 21-29 lat 15,33%.
Na próżno jednak szukać tej proporcji w polskim parlamencie.
Według stanu z dnia ostatnich wyborów, w 2007 roku, posłów poniżej 30 roku życia było zaledwie osiemnastu, co stanowiło ledwie 3,91% wszystkich posłów. Średnio przez 6 kadencji Sejmu III RP odsetek posłów poniżej 30 roku życia wynosił 4,09%, czyli niedoszacowanie według ich ilości w społeczeństwie jest prawie czterokrotne! (dla porównania odsetek kobiet według ich liczby w społeczeństwie jest tylko dwu i półkrotne).
Jasno z tego wynika, że młodzi są bardziej dyskryminowani w życiu politycznym, niżeli kobiety.
Zwracam się w związku z tym do członków Partii Demokratycznej, a szczególnie do Przewodniczącej Brygidy Kuźniak, o przygotowanie i poparcie projektu wprowadzenia parytetu na listach wyborczych dla młodych ludzi. Ich liczba nie powinna być mniejsza niż 15,33% na każdej liście w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Powiatu i Gminy. Czas na młodych!
Jeden komentarz do “Żądam 15,33% parytetu!”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Było by ciekawie jakby wszystkie środowiska zaczeły ubiegać się o parytety na listach. Każdy musiał by być sklasyfikowany. Nawet nie głupi pomysł z młodymi osobami na listach:))