Wnioski budżetowe Rad Dzielnic

bipNa sobotnim I Kongresie Lubelskich Organizacji Pozarządowych uczestniczyła spora grupa społeczników, członków lubelskich rad dzielnic. Byli to mieszkańcy różnych części miasta, więc mieli różne doświadczenia. Jednak jak się okazało na sesji tematycznej poświęconej partycypacji obywatelskiej, całkiem sporo ich łączyło.

Radni dzielnicowi narzekali na problemy we współpracy z Urzędem Miasta przy decydowaniu o przeznaczeniu rezerwy celowej z budżetu miasta. Zgodnie z prawem, lubelskie rady dzielnic co roku mają do dyspozycji pewną kwotę (aktualnie 115 tys. zł.), którą mogą wskazać na wybrane przez siebie inwestycje w dzielnicach.

Zdaniem wielu z nich, urzędnicy dają zbyt mało czasu na przygotowanie listy inwestycji (czasem zaledwie 2 tygodnie), wymagając przy tym niedorzecznie wiele (np. wypełnienia tabeli z nazwami gatunków drzew, w przypadku radnych którzy chcieli zazielenić swoją dzielnicę). Natomiast w przypadku niewykorzystania pełnej kwoty przez daną radę dzielnicy, pozostałe pieniądze bezpowrotnie przepadają (tzn. wracają do budżetu miasta).

W związku z powyższym postanowiłem zapytać Urząd Miasta (w trybie dostępu do informacji publicznej), jakie inwestycje rady dzielnic zgłosiły do realizacji w ciągu minionych lat, oraz na jakim poziomie zostały one zrealizowane. Miasto ma dwa tygodnie czasu na udzielenie odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.