Sprawozdanie z mojej pracy w Radzie Nadzorczej PSM „Kolejarz” 2023-2024

Przedstawiam kolejne sprawozdanie z mojej pracy w radzie nadzorczej Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” w Lublinie. Tym razem za okres od połowy 2023 roku do końca roku 2024.

czerwiec 2023

Na walnym zebraniu członkowie spółdzielni poparli opracowane przeze mnie zmiany w statucie oraz regulaminie obrad walnego zgromadzenia członków. Dzięki uchwalonym zmianom:

  • Rady Osiedli od nowej kadencji będą liczyć maksymalnie 15 osób, a Rada Osiedla „Łąkowa” maksymalnie 7 osób. Zmiana przyniesie co najmniej 40 tys. zł oszczędności rocznie.
  • Lista kandydatów do Rady Nadzorczej będzie publikowana przed walnym na stronie internetowej spółdzielni, z podaniem imienia, nazwiska, wieku i osiedla – pod warunkiem wyrażenia zgody kandydata (część osób dopytywała się, dlaczego potrzeba zgody kandydata – powodem są przepisy o ochronie danych osobowych).
  • Lista kandydatów do Rady Nadzorczej będzie wręczana Członkom przed rozpoczęciem obrad Walnego, a nie dopiero w momencie głosowania.
  • Informacje o podjętych i niepodjętych uchwałach na Walnym, w tym wynikach wyborów, będą publikowane również na stronie internetowej spółdzielni. Wybierając w górnym menu „Dla członków” a następnie „Walne Zgromadzenia Członków PSM Kolejarz” znajdziemy już informacje z walnego w 2024 roku.
  • Zmieniliśmy sposób głosowania w wyborach do Rady Nadzorczej na głosowanie poprzez postawienie znaku „X” przy nazwiskach kandydatów, na których się głosuje (do tej pory trzeba było skreślić nazwiska kandydatów, na których się nie głosuje).

Ponadto, we współpracy z członkami RO Pogodna przygotowałem treść wraz z uzasadnieniem dwóch wniosków na walne zgromadzenie, które były głosowane w części dot. osiedla Pogodna: wniosek o zweryfikowanie systemu wynagradzania i premiowania członków zarządu oraz o przejrzenie i dostosowanie statutu spółdzielni do znowelizowanych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

paździenik 2023

Podczas zebrania rady nadzorczej dopytywałem o przygotowanie do przetargu na sprzątanie klatek schodowych w osiedlu Pogodna. Walne podjęło uchwałę w tej sprawie w czerwcu. Przetarg odbył się późną jesienią. Brałem udział w posiedzeniu komisji przetargowej, w wyniku której wybrana została oferta sprzątania klatek w osiedlu Pogodna z ceną 16,65 zł na 2024 rok, tj. mniej niż wynosiła stawka w 2023 roku (16,79 zł).

listopad 2023

Na posiedzeniu rady nadzorczej pytałem o refundacje kosztów zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami z PFRON. Spółdzielnia może zmniejszyć składki na PFRON jeśli zatrudnia pracowników z niepełnosprawnościami. W odpowiedzi usłyszałem, że spółdzielnia korzysta z odpisów na PFRON dzięki temu, że usługi sprzątania klatek realizują firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami, dzięki czemu spółdzielnia może odliczyć część kosztów od składek na PFRON.

grudzień 2023

Jako przedstawiciel rady nadzorczej uczestniczyłem w przetargu na sprzedaż mieszkań przy ul. Sierocej oraz przy ul. Rowerowej. Pierwsze znalazło nabywcę, drugie nie.

styczeń 2024

Po zgłoszeniu od najemcy lokalu na osiedlu Maki, podjąłem interwencję w sprawie zamontowania w lokalu dodatkowego kaloryfera (zgłosił się do mnie, twierdząc, że nie może porozumieć się z administracją osiedla w tej sprawie). Ostatecznie kaloryfer został zamontowany.

luty 2024

Przeprowadziłem porównanie kosztów zależnych od spółdzielni w trzech spółdzielniach (PSM Kolejarz, LSM i SM Czuby). Analizę zamieściłem na facebooku oraz przesłałem członkom rady nadzorczej. Zebrane dane przedstawiłem w formie „hipotetycznego” mieszkania o pow. 50 m2 (aby można było porównać spółdzielnie między sobą). Z analizy wynika, że najwyższy czynsz jest w SM Czuby. Pozycja „inne”, która występuje tylko w naszej spółdzielni to tzw. „konserwacje własne”, widniejące na wydrukach z rozliczeniem czynszu.

Hipotetyczne mieszkanie o pow. 50m2
SM CzubyPSM KolejarzLSM
Fundusz remontowy85,00 zł60,00 zł80,00 zł
Eksploatacja157,42 zł92,15 zł116,00 zł
utrzymanie mienia SM6,00 zł13,00 zł
Działalność kulturalno-oświatowa6,00 zł3,50 zł
Inne42,00 zł
Koszty zależne od spółdzielni254,42 zł207,15 zł199,50 zł

marzec 2024

Na posiedzeniu rady nadzorczej zwracałem uwagę i pytałem o powody dużych różnic w kosztach energii elektrycznej i wysoki koszt dostawy energii elektrycznej do części wspólnych, szczególnie w budynkach wysokich.

Interweniowałem w sprawie pani, która została oszukana przy kupnie (kilka lat temu) mieszkania w zasobach naszej spółdzielni. Pani prosiła o pomoc w uzyskaniu informacji od zarządu.

maj 2024

Wnioskowałem o dopisanie do protokołu z marcowego posiedzenia rady nadzorczej treści pytań członków rady nadzorczej do badania sprawozdania finansowego oraz odpowiedzi biegłego rewidenda.

Pytałem o proporcje podziału pomiędzy poszczególne osiedla zysku z działalności finansowej, operacyjnej i gospodarczej spółdzielni. W odpowiedzi dowiedziałem się, że ten zysk jest dzielony proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali członkowskich (i tylko członkowskich). To znaczy, że im więcej członków spółdzielni w danym osiedlu (a dokładniej im większa pow. użytkowa ich mieszkań), tym większy udział danego osiedla w podziale zysku.

lipiec-sierpień 2024

Uczestniczyłem w pracach zespołu ds. przygotowania regulaminu profilu PSM Kolejarz na facebooku. Profil już działa, znajdziecie go tutaj.

Zaproponowałem zarządowi rozważenie możliwości skorzystania z preferencyjnych pożyczek z WFOŚiGW na termomodernizację budynków mieszkalnych dla spółdzielni mieszkaniowych. W moim osiedlu już nie ma bloków, które potrzebują termomodernizacji, ale w innych osiedla wciąż takie są.

październik 2024

Podczas posiedzenia rady nadzorczej zwróciłem uwagę na wysoki, planowany wzrost funduszu płac (8,5%), w związku z czym wstrzymałem się od głosu nad przyjęciem planu finansowego na kolejny rok. To wzrost wyższy niż spodziewana inflacja za ten rok, która ma wynieść ok. 4%. Zarząd powiązał fundusz płac ze wzrostem płacy minimalnej, która wzrośnie w 2025 właśnie o 8,5%. Swoją decyzję zarząd tłumaczył tym, że w poprzednich latach fundusz płac rósł mniej niż inflacja, przez co pracownicy de facto zarabiali mniej.

listopad 2024

W naszej spółdzielni rozpoczęła się tzw. lustracja. Skorzystałem z okazji i przygotowałem pytania do lustratora:

  1. Czy trzeba mieszkać na terenie osiedla/spółdzielni, aby być członkiem rady osiedla/rady nadzorczej. Uzasadnienie pytania: Regulamin Rady Osiedla mówi o tym, że w Radzie Osiedla są osoby wybrane „spośród członków Spółdzielni zamieszkałych w osiedlu odpowiadającym części Walnego Zgromadzenia”. W związku z tym, czy członek spółdzielni, który ma lokal usługowy na terenie osiedla, ale nie ma mieszkania, może być członkiem Rady Osiedla?
  2. Czy tak jak w przypadku samorządu lokalnego, aby zasiadać w organach spółdzielni (RN i RO), trzeba na stałe mieszkać w terenie osiedla/spółdzielni? Czy ktoś, kto wynajmie swoje mieszkanie np. studentom albo użyczy dzieciom, a przeprowadzi się na wieś (nadal będzie członkiem SM) ma prawo zasiadać w radzie osiedla lub RN? Czy tę kwestię można uregulować np. w statucie?

Lustrator wyjaśnił, że:

  1. Członek, który nie ma lokalu mieszkalnego, tylko usługowy, też ma prawo być w Radzie Osiedla.
  2. Nie trzeba mieszkać na terenie spółdzielni, aby być w radzie nadzorczej, liczy się członkostwo (które się traci w przypadku sprzedaży mieszkania, ale nie gdy je komuś wynajmiemy, a sami wyprowadzimy się na wieś).

W związku z powyższym przygotowałem i złożyłem do rady nadzorczej wniosek w sprawie zmiany regulaminu rad osiedli. Moim zdaniem zmiany wymagają:

  • par. 5 ust. 1 – należy zamienić słowo „zamieszkałych” na „wybieranych”,
  • par. 5 ust. 3 – po słowie zamieszkały należy dopisać „lub posiadający lokal użytkowy”

Uzasadnienie:
Zgodnie ze statutem oraz wyjaśnieniem, jakie uzyskałem u lustratora, członkiem rady osiedla może być mieszkaniec osiedla jak również członek spółdzielni, który posiada lokal użytkowy na terenie tego osiedla. Celem wprowadzenia zmian jest ujednolicenie regulaminu rad osiedli ze statutem spółdzielni.
Sprawa nie jest pilna, ale wymaga załatwienia przed następnym walnym, na którym będziemy wybierać rady osiedli.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.