Proponuję, aby opinie Rady Pożytku przekazywano miejskim radnym

Zaproponowałem członkom Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin (w dalszej części nazywam w skrócie Radą Pożytku), aby zwrócić się do Prezydenta, by ten przekazywał Radzie Miasta opinie Rady Pożytku nt. konsultowanych dokumentów, które mają być przedmiotem głosowania Rady Miasta. Nawet w sytuacji, gdy Prezydent nie uwzględni uwag zgłaszanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego.

Do tej pory Prezydent albo uwzględniał rekomendacje Rady Pożytku, albo nie. A Radni Rady Miasta nie wiedzieli o uwagach wypracowanych przez Radę Pożytku.

Tym bardziej jest to ważne, że przedstawiciele Rady Miasta bardzo rzadko uczestniczą w posiedzeniach Rady Pożytku. W składzie Rady Pożytku jest dwoje miejskich radnych: Wojciech Krakowski i Marta Wcisło (na pięć posiedzeń, które się odbyło do czerwca 2015 roku radna Wcisło była na jednym, a radny Krakowski na żadnym).

Wobec tego miejscy radni nie mają możliwości zapoznania się przed głosowaniem z opiniami i rekomendacjami Rady Działalności Pożytku Publicznego. A uważam, że słusznym jest, aby mieli taką wiedzą podejmując decyzje dotyczące sfery pożytku publicznego.

Powyższe wnioski są zbieżne z rekomendacjami dla Rad Działalności Pożytku Publicznego, opracowanymi pod przewodnictwem sieci SPLOT w ramach realizacji zadania „SPLOT Rad dla Rad” (radypozytku.ngo.pl).

Do tej pory jako RDPP nie mieliśmy wiedzy o tym, dlaczego Prezydent nie przyjmował rekomendacji RDPP do konkretnych projektów uchwał. Nie znamy powodów decyzji Prezydenta, co wpływa negatywnie na przebieg komunikacji między RDPP a Prezydentem.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.