Koniec demokratów.pl

Zacny blogger Plankton Polityczny opublikował list, jaki wiceprzewodniczący demokratów.pl rozesłał do członków partii. Marek Matczak oznajmił w nim, że demokraci.pl na styczniowym kongresie podejmą decyzję o połączeniu się z Ruchem Palikota. Matczak nazywa to „propozycją programową na przyszłość”, której celem jest „(…) dalsze istnienie naszego środowiska”.

Partia Demokratyczna od przyszłego roku nie będzie dostawać subwencji z budżetu państwa. W tym roku dostała ok. 1 mln zł (tutaj źródło, a to dzięki wyborom w 2007 roku i koalicji LiD). Środków tych nie wydano na kampanię wyborczą – demokraci.pl w wyborach parlamentarnych w 2011 roku wystawili 2 (słownie dwóch) kandydatów do senatu i ani jednej listy kandydatów do sejmu. W wyborach samorządowych rok wcześniej udało im się zarejestrować swój komitet wyborczy, ale nie wystawili żadnego kandydata (na kampanię wyborczą wydali 0 zł – tutaj sprawozdanie finansowe).

Skoro nie na kampanię wyborczą to na co? Otóż demokraci.pl wydali 457700,37 (słownie czterysta pięćdziesiąt siedem tysięcy siedemset i 37/100) na pensje (źródło: informacja o wykorzystaniu subwencji za 2010 rok, dostępna na stronie PKW)! Ponadto ponad 198 tys. zł na „ekspertyzy prawne, polityczne, socjologiczne i społeczno-ekonomiczne” – często wykonywane przez członków partii.

Jeśli chodzi o wyniki wyborcze, to warto wrócić do wspomnianych dwóch kandydatów do senatu, spod szyldu Partii Demokratycznej. Oboje uzyskali najsłabsze wyniki w swoich okręgach: Grażyna Szelc 3,65% w Krośnie a Henryk Kierzkowski 7,27% we Włocławku.

Powyższe fakty zdają się ukazywać główny problem demokratów.pl, jakim jest brak pomysłu na partię (stąd koncepcja na pójście do Palikota). Wydaje się, że władze ugrupowania mają jedynie „pomysł na siebie”. I tak nastąpi koniec demokratów.pl…

2 komentarze do “Koniec demokratów.pl

  1. xx

    Na szczęście na kongresie 21 stycznia wybrano ogromną przewagą głosów Andrzeja Celińskiego, człowieka kompetentnego, inteligentnego, a nade wszystko uczciwego. Skończy się traktowanie się traktowanie partii jak własnego folwarku. Dworzanie byłej przewodniczącej będą musieli znaleźć zgodną z ich kwalifikacjami i rynkową wartością. Pozostaje mieć nadzieję, że pod nowym przywództwem Demokratom uda się wrócić do głównego nurtu polityki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.