Kiedy skończy się kryzys?

Rozmawiałem ostatnio z pewnym doradcą finansowym, nazywającym się niezależnym doradcą. Swoją drogą całkiem sporą miał wiedzę. Oznajmił mi np. że wie kiedy skończy się kryzys, kiedy zacznie się dobra koniunktura w gospodarce. Jednym zdanie kiedy znów wróci upragniona giełdowa hossa.

Aby to się stało muszą zostać spełnione cztery warunki:

1. Kredyty. Powinny być łatwo dostępne dla klientów indywidualnych jak i firm. Bo bez kredytów gospodarka nie może sie rozwijać. Kredyty (a raczej niemożnośc ich otrzymania) były powodem zastopowania gospodarki czyli tzw. kryzysu.Ten warunek został już spełniony.

2. Restrukturyzacja. Przedsiębiorstwa w czasie hossy zatrudniły mnóstwo pracowników, którzy obecnie nie mają co robić, bo spadł popyt. Musi się dokonać restrukturyzacja w firmach – zwolnienia niepotrzebnych pracowników. Zostało to już zrobione w części firm, ale nie wszędzie – dlatego mamy skoki na giełdzie – jednego dnia w górę, drugiego w dół.

3. Bezrobocie. Choćby minimalny spadek bezrobocia będzie świadczył o tym, że został spełniony drugi warunek (restrukturyzacja) a zaczął się dokonywać trzeci. Spadek bezrobocia będzie świadczył o początku powrotu dobrej sytuacji w gospodarce. Ten warunek jeszcze nie został spełniony.

4. Umocnienie złotówki. Warunek czwarty i ostatni. Umocnienie się naszej waluty w stosunku do innych walut będzie znakiem tego, że kryzys mamy już daleko za sobą. Dalej czekamy na spełnienie tego warunku.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.