Dlaczego jest nam potrzebne Biuro ds. Partycypacji Społecznej?

Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin (zwana dalej RDPP), na które wniosłem sprawę powołania Biura ds. Partycypacji Społecznej w strukturach Urzędu Miasta. Biuro miałoby się zajmować: budżetem obywatelskim, konsultacjami społecznymi, inicjatywą lokalną, rozwijaniem współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami pomocniczymi. Czy Waszym zdaniem warto, aby w urzędzie miasta utworzyć takie biuro?

Zadaniami Biura byłyby sprawy związane z:
-przeprowadzaniem konsultacji społecznych
-realizacją budżetu obywatelskiego
-obsługa jednostek pomocniczych miasta
-obsługa inicjatywy lokalnej
-rozwijanie współpracy z org. pozarządowymi

Oddzielne Biuro ds. Partycypacji to „wyższy level” zarządzania partycypacyjnego w naszym mieście (o ile budżet obywatelski ma być czymś więcej, niż konkurs wniosków). Wymaga tego rozwój narzędzi partycypacji, w tym wprowadzenie mechanizmu inicjatywy lokalnej,

Biuro ds. Partycypacji Społecznej zostało wyodrębnione w strukturach Urzędu Miasta Łodzi. Efekt? Miasto jest stawiane za wzór realizacji budżetu obywatelskiego. O jego utworzenie w Krakowie dopominają się tamtejsi społecznicy (Przemek Dziewitek z Pracowni Obywatelskiej).

W Łodzi po realizacji budżetu obywatelskiego, Biuro ds. Partycypacji zajęło się jego ewaluacją – przygotowano ankietę i zorganizowano pięć spotkań z mieszkańcami. Świadczy to o profesjonalnym podejściu do tematu partycypacji społecznej. Mam nadzieję, że Lublin również będzie podążał w tym kierunku. Pierwszym krokiem może być utworzenie przez Prezydenta Biura ds. Partycypacji Społecznej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.