Walka z subwencją trwa

Wczoraj premier i zarazem przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP – Donald Tusk grzmiał z mównicy sejmowej: „Bardziej zawstydzających spektakli niż ta rozpaczliwa obrona milionów złotych wyciąganych z kieszeni podatnika ta sala nie widziała„. Zapowiedział też że jeśli projekt Platformy (całkowitego zawieszenia subwencji) przepadnie to PO dopilnuje aby sejm przyjął chociaż projekt Lewicy (ucięcie subwencji od 46% dla największej PO po 11% dla najmniejszych partii – w tym też Partii Demokratycznej). Tusk powiedział też, że te 200 mln zł zaoszczędzone na subwencjach zostanie w kieszeniach obywateli. Moim skromnym zdaniem jeśli gdziekolwiek one zostaną to w budżecie państwa, bo wątpię że podatnicy mieliby się zgłaszać na Wiejską po swoją subwencje. Populizm czuć na kilometr.

Już od dawna wiadomym było, że żadna partia nie chce poprzeć projektu ustawy autorstwa Platformy (dzięki czemu PO może śmiało głosować „za”, wiedząc że i tak ustawa nie przejdzie). De facto ten projekt najmniej uderzyłby w PO, a najbardziej w mniejsze partie parlamentarne. Była szansa na zmniejszenie subwencji, przy pomocy projektu Lewicy. Jednak ta propozycja najwięcej zabierała właśnie Platformie, a na to zgody być nie mogło! PO posłużyła się fortelem, zmieniając na komisji projekt tak, aby zamrozić całkowicie subwencje (doskonale sobie zdając sprawę że taki projekt zostanie dorzucony, bo przecież już dzień wcześniej nad tym głosowano). Premierowi-Przewodniczącemu Tuskowi dało się obalić projekt zmniejszenia subwencji kosztem innych – głównie SLD, bo przecież głosowali wbrew własnemu projektowi (z ta drobną różnicą że po przyjęciu poprawki to był bardziej projekt Platformy niż Lewicy).

Koniec końców wyszło tak jak to zaplanowała Platforma: pokazała się opinii publicznej jako jedyna partia chcąca ucięcia budżetowych subwencji a jednocześnie udało się utrzymać te subwencje na niezmienionym poziomie. A wszystko przy drobnej pomocy 11 kolegów z PSL (którzy według oficjalnych wieści pomylili się przy głosowaniu nad poprawką posła Krzywickiego).

Dzisiejszy festiwal w sejmie trafnie opisał portal Politbiuro.

Projekt ustawy Lewicy jest dostepny na stronie sejmu – kliknij.

Dodaj komentarz