Kandydaci do Senatu z Lubelszczyzny

W wyniku zmiany ordynacji wyborczej do Senatu i wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych, Lubelszczyzna została podzielona na sześć okręgów, w których wybierzemy po jednym senatorze. Dla przypomnienia obecnie senatorami są: Ryszard Bender, Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej, Jerzy Chróścikowski, Lucjan Cichosz (wszyscy z PiS) oraz Józef Bergier (PO). Dokonałem głębokiej analizy, w celu zebrania nazwisk wszystkich kandydatów do Senatu z województwa lubelskiego. Należy jednak pamiętać, że prezentowana tutaj lista nie jest ostateczna. Państwowa Komisja Wyborcza wciąż przyjmuje zgłoszenia od komitetów wyborczych.

Wybory do Senatu w lubelskiem. Wszystko dla PiS ?

Okręg nr 14: powiaty lubartowski, łukowski, rycki, puławski, opolski
Stanisław Gogacz(oficjalnie członek ROP, kandyduje jako PIS)
Bernarda Giza-Małecka (SLD)
Andrzej Bieńko (PSL)
Arkadiusz Kasznia (SDPL)
Marcin Cabaj (Prawica)
Leszek Barwiński (Polska Partia Pracy)

Mój typ: W walce na tym terenie liczyć się będą tylko dwie osoby, Gogacz i Bieńko. Jeśli elektorat Platformy wesprze ludowców, to senatorem zostanie Bieńko, jeśli nie to stawiam na Gogacza.

Okręg nr 15: powiaty lubelski, łęczyński, świdnicki, kraśnicki, janowski
Grzegorz Czelej (PIS)
Lucjan Orgasiński (PSL)
Edward Szwed (Prawica, członek Przymierza Ludowo-Narodowego)
Maria Olszak-Winiarska (własny komitet)
Bolesław Borysiuk (członek Partii Regionów, z listy SLD)
Joanna Szadura (Polska Partia Pracy)
Teresa Malinowska (Polska Jest Najważniejsza)

Mój typ: Do tej pory w tym okręgu ujawniło się niewielu kandydatów. Przy takiej stawce typuję wygraną obecnego senatora Czeleja. Być może Olszak-Wniarska (przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych) okaże się czarnym koniem wyborów.

Okręg nr 16: miasto Lublin
Izabella Sierakowska (własny komitet, członek SDPL, z poparciem SLD)
Henryk Cioch (PIS)
Dariusz Jedlina (Obywatele do Senatu)
Jan Wiater (PSL)
Artur Gilewski (Polska Partia Pracy)
Marian Antosz (własny komitet)
Paweł Policzkiewicz (własny komitet, członek PJN)
Jerzy Wieluński (Liga Polskich Rodzin)

Mój typ: Ostatecznie kandydatem PIS będzie prof. Henryk Cioch – pracownik naukowy KUL. W 2008 roku reprezentował w sądzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie o obrażenie głowy państwa przez Janusza Palikota. Ale to informacja niepotwierdzona. Najbardziej prawdopodobnym z powyższych nazwisk wydaje się Iza Sierakowska. Jednak należy pamiętać, że w Lublinie w ostatnich latach PiS wygrało niemal wszystkie głosowania. Brak kandydata Platformy niekoniecznie przełoży się na głosy dla Sierakowskiej. Przy mocnej kampanii elektorat centroprawicowy może się skupić wokół Dariusza Jedliny. Tą trójkę uważam za najpoważniejszym kandydatów do fotela senatora z Lublina.

Okręg nr 17: powiaty bialski, radzyński, parczewski i miasto Biała Podlaska
Józef Bergier (PO)
Riad Haidar (SLD)
Przemysław Litwiniuk (PSL)
Grzegorz Bierecki (PIS)
Stefan Śledź (Prawica)

Mój typ: Kontrkandydatem dla jedynego senatora z PO na Lubelszczyźnie PiS wystawiło prezesa SKOK, Grzegorza Biereckiego. Zapowiada się zacięta i prestiżowa walka.

Okręg nr 18: powiaty włodawski, chełmski, krasnostawski i miasto Chełm
Krzysztof Grabczuk (PO)
Lucjan Cichosz (PIS)
Michał Gołoś (SLD)
Józef Zając (PSL)

Mój typ: W samym Chełmie zapewne wygra Grabczuk (o ile kandydata nie wystawi lewica), ale to zdecydowanie za mało na wygraną z aktualnym senatorem Cichoszem. Czy SLD wystawi kandydata?

Okręg nr 19: powiaty biłgorajski, zamojski, hrubieszowski, tomaszowski i miasto Zamość
Ireneusz Godzisz (PO)
Jerzy Chróścikowski (PIS)
Gertruda Miarowska (SLD)
Arkadiusz Bratkowski (PSL)
Witold Mil (PJN)
Kazimierz Chrzanowski (Obywatele do Senatu)
Anna Rękas (Polska Partia Pracy)

Mój typ: Chróścikowski cztery lata temu dostał największą liczbę głosów. We wszystkich powiatach wchodzących w skład tego okręgu wygrał z Bratkowskim. W samym Zamościu głosy między siebie zapewne podzielą radny Ireneusz Godzisz i protegowany prezydenta Zamoyskiego, Kazimierz Chrzanowski. W całym okręgu typuję wygraną Chróścikowskiego z silnym drugim miejscem dla Bratkowskiego.

10 komentarzy do “Kandydaci do Senatu z Lubelszczyzny

  1. notozobaczymy

    A to ciekawe, że PIS żadnego z obecnych senatorów nie wystawił na Lublin. Może poprą Barszcza, a może przesuną Bendera. Czyżby Czelej bał się pojedynku z Sierakowską?

    Gogacz i Czelej w tych okręgach to pewniacy, Chróścikowski też. Czelej byłby do pokonania przez kandydata PSL i z wsparciem PO, ale nie przez Orgasińskiego.

    Arcyciekawy pojedynek w BP – kibicuję mocno sen. Begierowi, by pokonał wiadomego kandydata marnej reputacji. W BP i powiecie nie powinno być problemów. Parczew to mały powiat. Kluczowy jest powiat ziemski i radzyński.

    No i Chełm. Jeśli Grabczuk popracuje w powiecie ziemskim, to szanse ma. Ale trudny okręg.

  2. Krzysztof Jakubowski Autor wpisu

    W Lublinie kandydatem PiSu będzie najpewniej prof. Henryk Cioch. Myślę, że koniec końców Platformie uda się obronić 1 mandat senatorski w województwie. Grabczuk miał rok temu wysoki wynik do sejmiku, ale czy to wystarczy?

  3. notozobaczymy

    Grabczuk faktycznie zdeklasował rywali w okręgu. Cichosz weźmie powiat krasnostawski i włodawski. Grabczuk miasto i powiat ziemski. SLD nie wystawi nikogo tak popularnego jak Fisz, na Dżamana się haki znajdą z okresu słabej prezydentury.

    Biała Podlaska i okolice – tam szyld PO jest bez znaczenia. Jedyna szansa na utrzymanie mandatu to osobista popularność sen. Bergiera. Wynik w 2007 był b. dobry, ale jak wygląda aktywność teraz to nie mam pojęcia.

  4. Piotr Dziedzicz

    Szkoda, że kandydować będzie zarówno Barszcz jak i Darek Jedlina, wystawienie jednego kandydata byłoby korzystniejsze, a tak głosy się rozbiją. Obaj przede wszystkim zgarnął elektorat bliższy platformie (co skutecznie osłabi Sierakowską) oraz osób niezdecydowanych. Mam nadzieję, że to wystarczy żeby Sierakowska wylądowała poza parlamentem, bo każdy inny z wymienionych kandydatów jest co najmniej o niebo lepszy.

  5. ewa

    warto poprzec kandydature M Olszak Winiarskiej, jej zaangazowanie powinno byc docenione , wiele dobrego zrobiła dla naszego regionu, chocby walka o wyrównanie kwot na leczenie chocby porównywalne z np mazowszem czym pacjent mazowsza rózni sie od lubelskiego pacjenta . trzeba isc na wybory i postawic ” na czarnego konia ” zycze powodzenia PaniMario.bede głosowała na Pania

  6. chart

    Wiara w zwycięstwo Grabczuka jest typowa dla… lublinian. W swym najlepszym roku (2010) na terenie czterech powiatów wchodzących w skład obecnego okręgu senackiego wicemarszałek dostał nieco ponad 24 tys. głosów. Cztery lata w wyborach przegranych przecież w sumie przez PiS, kandydat tej partii, Lucjan Cichosz, starający się obecnie o reelekcję otrzymał 1,5 tys. głosów więcej bez większej widocznej kampanii. Mam więc wrażenie, że propaganda sukcesu Grabczuka słabnie im bliżej Wieprza, Bugu i Uherki…

  7. Krzysztof Jakubowski Autor wpisu

    @turni
    Dziękuję za uwagi. Poprawiłem numery okręgów. O kandydaturze Mirosława Barszcza mówiło się w lubelskich kuluarach, jednak ostatecznie nie wystartował. Pan Wojciechowski najpewniej będzie kandydował do Sejmu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.