CBA w Ratuszu. Urząd odmawia udziału w warsztatach nt. konfliktu interesów

Miesiąc temu spotkałem się z Sekretarzem Miasta Lublin. W imieniu Fundacji Wolności zaproponowałem bezpłatne zorganizowanie warsztatu nt. konfliktu interesów, z udziałem niezależnych ekspertów z Najwyższej Izby Kontroli, Fundacji Batorego oraz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Treść pisma wyglądała tak:

Mając świadomość głębokiego zaangażowania Pana Prezydenta w polepszanie funkcjonowania Lublina jako organizmu społecznego chciałbym zaprosić Pana do udziału w warsztatach dot. zagadnienia konfliktu interesów w administracji samorządowej. Sugerowane zagadnienia: dobre i złe praktyki; czym jest konflikt interesów; rozmowa o identyfikacji sytuacji, w których dochodzi do konfliktu interesów; czy kodeks etyczny może zapobiegać konfliktom interesów.

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Fundację Batorego 65% ankietowanych urzędników uważa, że konflikt interesów często pojawia się w pracy urzędów a 54% badanych sądzi, że to zjawisko najczęściej pojawia się w administracji samorządowej.

Dlatego zwracamy się z propozycją przeprowadzenia warsztatów dla kierownictwa Urzędu Miasta (z udziałem np. Prezydenta Miasta, jego zastępców i dyrektorów wydziałów) oraz Przewodniczącego Rady Miasta. Warsztaty poprowadziliby zewnętrzni eksperci – Pan Krzysztof Izdebski ze stowarzyszenia Sieć Obywatelska z Warszawy oraz Pan Marcin Waszak z Fundacji im. Stefana Batorego. Na spotkanie zaprosilibyśmy również Pana Edwarda Lisa, dyrektora delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Lublinie. Warsztaty trwałyby ok. 5 godzin.

Mając na uwadze inne obowiązki pracowników Urzędu Miasta Lublin i nie chcąc dezorganizować pracy urzędu oraz dążąc do realizacji ewentualnych sugestii ze strony Pana Prezydenta szczegóły warsztatów (data, godzina, ilość uczestników) proponuję omówić z wyznaczoną przez Pana osobą.

Wiedząc, że omawiana problematyka jest istotna dla Pana Prezydenta, o czym świadczy wprowadzony w 2011 roku kodeks etyki pracowników Urzędu Miasta Lublin, ufam, że z zainteresowaniem spojrzy Pan na naszą inicjatywę i wesprze Pan Prezydent nasze działania, zarówno własną obecnością jak i poprzez umożliwienie udziału w warsztatach wybranym pracownikom Urzędu Miasta Lublin.

Po trzech tygodniach Urząd Miasta przesłał oficjalną odpowiedź, w której nie wyraża zainteresowania warsztatem, jednocześnie wskazując na to, że „przeciwdziałanie korupcji, unikania konfliktu interesów w wykonywaniu zadań, czy kształtowania właściwych postaw etycznych pracowników są najważniejszymi elementem zarządzania zasobami ludzkimi i mają podstawowy wpływ na funkcjonowanie, realizowanie zadań i reputację administracji samorządowej – Urzędu Miasta Lublin i jednostek organizacyjnych Gminy Lublin„. Poniżej skan odpowiedzi:

Natomiast dziś w ratuszu pojawili się funkcjonariusze CBA (źródło) w związku z podejrzeniem o możliwość „ustawienia” konkursu na Prezesa spółki miejskiej PGKM.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.